Kuzey Kore’den İran’a ziyaret

Kuzey Kore devlet medyası bugün, Dış Ekonomik İlişkiler Bakanı başkanlığında Pyongyang’dan bir heyetin şu anda İran’ı ziyaret ettiğini bildirdi. Kuzey Kore Merkezi Haber Ajansı (KCNA), Dış Ekonomik İlişkiler Bakanı Yun Jong Ho’nun İran’ı ziyaret etmek üzere bir bakanlık heyetinin başında dün hava yoluyla Pyongyang’dan ayrıldığını bildirdi. Konuyla ilgili daha fazla ayrıntı verilmedi.

Kuzey Kore ve İran’ın uzun süredir balistik füze programları konusunda iş birliği yaptıkları değerlendiriliyor. Reuters Şubat ayında İran’ın Rusya’ya Ukrayna ile savaşında kullanması için çok sayıda balistik füze sağladığını bildirmişti. Her ne kadar her iki ülke bu iddiayı reddetse de, Batı medyası Kuzey Kore’nin Rusya’ya füze ve top tedarik ettiğini öne sürüyor.

Güney Kore hükümetinin veri tabanına göre Yun, daha önce Kuzey Kore’nin Suriye ile bağlarını güçlendirmek için çalışmıştı. Şarku’l Avsat’ın KCNA’dan aktardığı habere göre Yun, Kuzey Kore ve Rusya arasında artan işlemlerde aktif rol oynadı; bu ay Moskova’yı ziyaret eden bir heyete liderlik etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir